"Zachęcamy do prowadzenia zdrowego trybu życia"

Witając Państwa na naszej stronie mamy nadzieję, że nasz serwis stanie się dla Państwa źródłem praktycznych i aktualnych informacji z dziedziny gastroenterologii, kardiologii, ginekologii, otolaryngologii, neurologii i psychiatrii oraz profilaktyki grypy.

Każdego prędzej czy później w życiu czeka taka konieczność, by podjął decyzję, co chce robić w życiu, czyli z czego ma zamiar się utrzymać i tak dalej.

Taką decyzję musi podjąć dostatecznie szybko, aby być w stanie odpowiednio wcześnie ukierunkować swoją naukę na właściwe tory, a więc zdać maturę z odpowiednich przedmiotów i iść na mądrze wybrane studia, które pozwolą mu zajmować się właśnie tym, co chce. 
Taki wybór ma ogromne znaczenie, dlatego musi być dokonany na podstawie wiarygodnych danych. Nie warto sugerować się telewizją czy prasą, ponieważ rzeczywistość tam pokazywana bywa często przejaskrawiona. 
Przyjrzyjmy się dzisiaj zatem bardzo ciekawemu zawodowi i zobaczmy, na czym tak naprawdę polega praca psychologa. Wokół tego zawodu narosło bardzo wiele mitów i stereotypów, które niepotrzebnie odstraszają ludzi od tej profesji. Takim właśnie szkodliwym stereotypem jest to, że psycholog jest często mylony z psychiatrą, a jego pomoc sprowadza się do przydzielania leków. Jest to absolutną bzdurą. Leki przepisuje tylko i wyłącznie psychiatra i to w uzasadnionych przypadkach. Psycholog nigdy tego nie robi. Wobec tego pojawia się pytanie: czym się zajmuje psycholog? 
Otóż psycholog jest to osoba, której pacjent może się bez najmniejszych obaw zwierzyć z wszystkich swoich problemów i traum. Psycholog, wykorzystując rozmowę, stara się dotrzeć do prawdziwego podłoża problemów, z jakimi przychodzi pacjent, bo to pozwoli znaleźć odpowiedzi i rozwiązania tych problemów. Psychologa oczywiście także obowiązuje tajemnica lekarska, więc pacjent może być zupełnie spokojny, bo wszystko, co powie, zostanie między nimi. Psychologa można porównać do pewnego rodzaju przyjaciela, który nigdy nie ocenia, a potrafi za to skutecznie obserwować i wyciągać wnioski, by jak najbardziej pomóc drugiej osobie.
Ciekawostki z dziedziny psychologii można przeczytać na stronie: http://fripp.org.pl/projekty/nowe-nurty-pomocy-psychologicznej

W obiektywie

praca psychologa

czym się zajmuje psycholog