"Zachęcamy do prowadzenia zdrowego trybu życia"

Witając Państwa na naszej stronie mamy nadzieję, że nasz serwis stanie się dla Państwa źródłem praktycznych i aktualnych informacji z dziedziny gastroenterologii, kardiologii, ginekologii, otolaryngologii, neurologii i psychiatrii oraz profilaktyki grypy.

Czy wiesz Czym jest płaskostopie poprzeczne?

Płaskostopie poprzeczne to zniekształcenie stopy, które jest związane z rozchodzeniem się kości śródstopia. W przypadku tego rodzaju nieprawidłowości w budowie stopy, ciężar ciała przenoszony jest na środkowe (czyli drugą i trzecią) kości śródstopia, zamiast na pierwszą i piątą (boczne). Skutkiem tego są ból i pieczenie pojawiające się pod podeszwami i z przodu stopy, a także bolesne odciski. Mogą się także pojawić zniekształcenia palców powodujące nachodzenie ich na siebie i podwijanie lub odchylenie w stronę zewnętrznej strony stopy (tzw. paluchy koślawe).

Jakie są przyczyny płaskostopia poprzecznego?

Przyczyną płaskostopia poprzecznego jest przede wszystkim nadwaga, ale także noszenie butów na wysokim obcasie lub zbyt małego obuwia. Występuje więc ono częściej u kobiet. Na płaskostopie narażone są także osoby wykonujące pracę stojącą. Niekiedy jednak ta odmiana płaskostopia jest wadą wrodzoną. Dotyczy to osób, które posiadają wrodzoną wiotkość torebek stawowych i wiązadeł.

Jak likwidować dolegliwości związane z płaskostopiem poprzecznym?

Przy płaskostopiu poprzecznym zaleca się noszenie wygodnych wkładek i pelotek. Unoszą one łuk poprzeczny stopy zwiększając powierzchnię jej obciążenia, dzięki czemu łagodzą dolegliwości. Zaleca się także regularne ćwiczenia polegające na rozruszaniu stopy, takie jak: podnoszenie palcami stóp napełnionego woreczka, turlanie stopami piłki, chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp, naprzemiennie na palcach i na pięcie, a także po nierównym podłożu. Dzięki temu stopa zostaje rozruszana na całej jej powierzchni, co zmniejsza dolegliwości związane z płaskostopiem poprzecznym. Zajrzyj na stronę www i dowiedz się więcej

W obiektywie

zdrowie

uroda

apteki