"Zachęcamy do prowadzenia zdrowego trybu życia"

Witając Państwa na naszej stronie mamy nadzieję, że nasz serwis stanie się dla Państwa źródłem praktycznych i aktualnych informacji z dziedziny gastroenterologii, kardiologii, ginekologii, otolaryngologii, neurologii i psychiatrii oraz profilaktyki grypy.

Żylaki kończyn dolnych stanowią widoczne i dość szpecące nogi rozszerzenia żył.

Stanowią jedną z najczęstszych dolegliwości, na jaką cierpią dorośli Polacy. Do ich powstania przyczynia się wiele czynników, należą do nich między innymi: - skłonności genetyczne - spędzanie długiej ilości czasu w pozycji stojącej lub siedzącej - zastoje krwi - nadmierne obciążenie fizyczne - zapalenie żył głębokich. Żylaki poza swoim niezbyt estetycznym wyglądem powodują również szereg przykrych dolegliwości. Poza uczuciem nieznośnego dyskomfortu powodują również zmęczenie nóg, nocne skurcze utrudniające spanie, obrzęki czy pieczenie. 
Bardzo często dolegliwości te stają się lżejsze do zniesienia podczas chodzenia. Jak pokazują badania, problem z żylakami znacznie częściej mają kobiety niż mężczyźni. Jeśli występują poniższe objawy należy jak najszybciej udać się do lekarza, który zadecyduje czy już konieczne jest leczenie żylaków kończyn dolnych: - bolesne skurcze mięśni - skurcze podudzi - ból stóp - uczucie ciężkich nóg - obrzęki pojawiające się głównie w porach wieczornych - pajączki naczyniowe. Postawą rozpoczęcia leczenia jest odpowiednie rozpoznanie stopnia zaawansowania choroby, dopiero potem lekarz podejmuje decyzję, czy konieczna do przeprowadzenia będzie operacja na żylaki.
Zawsze lekarze w miarę możliwości starają się poodejmować jak najmniej inwazyjne metody leczenia. Najistotniejszym badaniem diagnozującym stopień zaawansowania schodzenia jest badanie USG Doppler Color. To badanie nie tylko pozwala na postawienie trafnej diagnozy, jest również niezastąpione przed planowanym wykonaniem operacji usuwającej żylaki.

W obiektywie

zdrowie

lekarstwa

leczenie

żylaki

flebologia