"Zachęcamy do prowadzenia zdrowego trybu życia"

Witając Państwa na naszej stronie mamy nadzieję, że nasz serwis stanie się dla Państwa źródłem praktycznych i aktualnych informacji z dziedziny gastroenterologii, kardiologii, ginekologii, otolaryngologii, neurologii i psychiatrii oraz profilaktyki grypy.

Dolegliwości nazywane nietrzymaniem moczu dotyczą aż 50% kobiet po menopauzie.

Problem staje się także coraz bardziej powszechny wśród młodych osób. Schorzenie jest bardzo wstydliwe, jednak w większości przypadków udaje się je skutecznie wyleczyć. 
Nietrzymanie moczu może wystąpić zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, jednak panie cierpią na te dolegliwości zdecydowanie częściej. Najbardziej powszechnie spotykanym problemem jest popuszczanie moczu w trakcie wysiłku i występuje podczas kaszlu, kichania, wykonywania ćwiczeń fizycznych, dźwigania przedmiotów, a nawet podczas chodzenia i biegania. Kobiety bardzo wstydzą się problemów z nietrzymaniem moczu, co ma swoje odzwierciedlenie w statystykach: większość pań z tą dolegliwością nigdy nie decyduje się na konsultację lekarską. Warto wiedzieć, że schorzenie nie wyleczy się samoistnie, wręcz przeciwnie: zazwyczaj z czasem ulega nasileniu. Specjaliści zalecają jak najszybszą wizytę u lekarza, a dobrze wyposażona klinika urologiczna zapewni szybkie wyleczenie. 
Problemy z nietrzymaniem moczu zaczynają się zwykle u kobiet po 45 roku życia, ponieważ wtedy poziom hormonów płciowych spada. Przyczynami wystąpienia dolegliwości mogą być także częste zakażenia pęcherza, ciężki poród, zapalenie narządów rodnych, długotrwały wysiłek fizyczny. Podczas konsultacji lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz wykonuje podstawowe badania. Konieczne jest także wykonanie posiewu moczu, określenie poziomu mocznika i kreatyniny we krwi, USG jamy brzusznej oraz RTG. Po otrzymaniu wyników specjalista wskażę przyczynę pojawienia się dolegliwości i zaleci odpowiednią terapię.

W obiektywie

mocz

 klinika